/>
.png)
Vin
De range stabilizerbladen zijn ontworpen voor schepen van 15–40 meter (50-135ft) volgens Naca 15 profiel. Bij het ontwerp van de vin is rekening gehouden met een goede hydrodynamische vorm zodat de weerstand in het water minimaal wordt gehouden.Het werkpunt van het blad ligt gunstig waardoor het rendement hoog is. De vin en doorvoeras worden gemaakt uit zeewaterbestendig RVS.
Doorvoer
De gedeelde doorvoer bestaat uit een inlasflens en een lagerhuis. Deze twee zijn door afdichtingsrubber van elkaar gescheiden. Dit systeem van bevestigen kennen we ook van de Hy-Prop, waar het reeds jaren met succes wordt toegepast. Groot voordeel van deze constructie is, dat er geen metallisch contact is met de huid van het schip, wat resulteert in een zeer stille werking van de stabilizers.
Cilinders
Op de as van vin wordt, wanneer deze in de doorvoer is gemonteerd, een juk met taperlock klemsysteem bevestigd. Een bevestigingsplaat op de lagerbus houdt de cilinders aan de bodemzijde vast. Tevens is de electronische roerstandterugmelder op de plaat bevestigd. Twee cilinders per vin zorgen voor een betrouwbare werking, de lage werkdruk gecombineerd met het ontbreken van metallisch contact zorgen voor een stille werking. De aanslag van de cilinders zit ver buiten het stuurbereik van vinnen, dus oplopen van druk door eindaanslag zal niet optreden.
Techniek
De stuurcilinders van de stabilizers zijn ontworpen voor lage werkdruk en een relatief grote olieflow. Door continue de maximale druk aan te passen van het hydraulische systeem, zijn de stabilizers uitstekend geschikt om te gecombineren met hydraulische boeg- en hekschroef. Hiervoor zijn geen stuurblokken nodig bij de stabilizers, maar kan de stuursectie gewoon in de machinekamer bij de andere ventielen worden geplaatst. De schommeling (rollen van de boot) wordt door een giro gemeten. De giro wordt onderin het schip geplaatst. De ingezette rolbeweging wordt, door de beide vinnen tegengesteld te bewegen, afgevlakt. De proportionele ventielen zorgen voor een soepele en gelijkmatige beweging.
Afmetingen vinnen
|
Afmetingen [mm]
|
|||||||
|
Oppervlak
|
Lengte
A
|
Breedte B |
Lengte C
|
Diepte
D
|
|||
|
0.53m2
|
1007
|
170
|
210
|
590
|
|||
|
0.78m2
|
1215
|
200
|
260
|
725
|
|||
|
1.15m2
|
1475
|
240
|
300
|
880
|
|||
|
1.52m2
|
1696
|
280
|
350
|
1012
|
|||
|
Bestelcodes
|
|||||||
|
Code
|
Materiaal doorvoer
|
Oppervlak
|
Materiaal Vin
|
||||
|
STAB
|
AL (aluminium)
|
05 (0.53m2)
|
RVS
|
||||
Voor de bepaling van de grootte van de vin zijn de ontwerpgegevens van het schip belangrijk. Voor een stabiliteitsberekening heeft Hydrosta de volgende gegevens nodig:
.png)